МАСЛОТО ОД СМОЛАТА МАСТИХА – НАЈДОБРИОТ ПРИРОДЕН ЛЕК ЗА ПРОБЛЕМИТЕ СО КОЖАТА И СТОМАКОТ

Дали сте слушнале за смолата која се добива од дрвото мастиха (или мастик)? Станува збор за специфично дрво, кое расте како ендемски вид само на островот Киос во Грција. Смолата која се добива од дрвото Мастиха со векови се користела во традиционалната, народна медицина како природен лен за сите воспаленија  и повреди на кожата и на органите во дигестивниот тракт, стомакот и цревата.

Денес, лековитите својства на ова масло се признати и од страна на Медицинската агенција на ЕУ. Докажано е дека маслото од мастиха има силно антисептичко, антимикробно дејство и антивоспалително дејство. Голем број на студии потврдуваат дека користењето на масло добиено од смолата мастиха има докажана ефикасност во уништување на многу познати патогени бактерии и габи кои се чести предизвикувачи на инфекции на кожата или во стомакот. Маслото од матиха спречува било какви иритации или воспаление на кожата кое може да се јави при сува, оштетена или изгорена кожа, при убоди со инсекти или други повреди на кожата.

Маслото од смолата мастиха има заштитно и регенеративно дејство и при појавата на воспаленија и ранички во усната шуплина и е одличен начин да се третираат состојби на усните, лигавица или непцето (состојби како авти, херпес, гингивитис, парадонтоза и др.) состојбиповреди на кожата. Исто така, кога станува збор за појавата на гастритис, чир и други воспаленија на желудникот или цревата, маслото од смолата мастиха е исто толку ефикасно во уништувањето на бактериите, предизвикувачи на овие состојби и во регенерација на внатрешната обвивка на овие органи.

Денес, постои за прв пат на нашиот пазар имаме 100% природен мелем за нега и одржување на здравјето на кожата кое во својот состав ги носи и сите придобивки на маслото од смолата мастиха. Мелемот на БИОНАТУРАЛ е единствено, универзално 100% природно решение за сите проблеми со кожата. Комбинацијата од 7 органски и природни масла (ладноцедено маслиново масло, масло од рицинус, невен, масла од семки од јагоди, малини и грозје и секако масло од смолата мастиха), витамин Е и други антиоксиданси и пчелин восок совршено ја штитат кожата, ги елиминираат сите воспаленија и темелно ја навлажнуваат, потхрануваат и регенерираат. Поволно делува кај сите видови кожа, како и на слузокожата во усната шуплина и обвивката на желудникот и цревата. Максимално ефикасен и нежен, мелемот на БИОНАТУРАЛ е најдобриот начин да ја заштитите и негувате дури и кожата на бебињата.

Нарачајте го мелемот на БИОНАТУРАЛ овде на ФБ, на 02/55 11 644, или купете ги во продажниот центар на ЕДШОП спроти Сити Мол (Манапо бр 2).

Напишете коментар